Diamantová magie Emeli Sandé

Emeli Sandé, vítězka Brit Awards a nejlepší britská umělkyně roku 2017, se ve své české premiéře představila publiku 20. února v pražské O2 areně. Zpěvačka, pro kterou je příznačná kombinace stylů R&B, soul, gospel a pop předvedla bravurní výkon a její křišťálový, sametově zbarvený hlas pronikal fanouškům jako třpytivý diamant doslova pod kůži.

Zajímavostí je, že tato kritikou uznávaná zpěvačka s neskonale širokým záběrem se autorsky podepsala pod řadu písní. Její skladby mají v repertoáru například Rihanna, Alicia Keys nebo Leona Lewis. Samotná Sandé přiznává ve své tvorbě vliv takových osobností jako Nina Simone, Joni Mitchell, Lauryn Hill nebo Amy Winehouse.

Za svého předskokana si Emeli zvolila oblíbený domácí talent Lenny. Ta potvrdila, že se na rozdíl od svých komorních vystoupení neztratí ani v halové roli. Publikum odměnila vyzrálým, procítěným výkonem, hodný leckteré hvězdy světového formátu. Mladičká, drobounká, leč nesmírně talentovaná a oduševnělá zpěvačka ovládla svůj prostor naprosto dokonale. Zazněly oblíbené kousky jako Stranger, Bones i Hell.o a představila i novinku z připravovaného alba Maneater. Škoda jen, že ji organizátoři vymezili jenom skromnou půlhodinku.

Osobní zkušenost, hluboké emoce, to vše až na dřeň. Z projevu Emeli Sandé běhá mráz po zádech, v úchvatném propojení vokálů i orchestrálního doprovodu. Divák tak lehce zapomene na zeměpisné souřadnice a rázem se octne ve světě gospelových chorálů, rezonujících napříč smysly. Tento, v našich končinách zatím moc nedoceněný fenomén, o čemž vypovídá ne zcela vyprodaná O2 arena, vyváží absenci vnějšího výrazu nebo-li jistou statickost, unikátní, křišťálově sametovou barvou hlasu. Na povrch nechává vytrysknout záři i temnotu, dřímající přímo v útrobách nejskrytějšího nitra.Koncert je koncipován jako otevřená, místy až intimní introspekce. Jeví se jako hluboká výpověď o vlastních bolestech i trápeních. Přes nesmírně sugestivní projev, ústící do značně expresivních výrazů v obličeji, dovoluje nahlédnout pod pokličku naoko výstřední fasády, jež podtrhává pestrobarebným outfitem s jistou dávkou extravagance, jakoby symbolicky na černém podkladu.

Hned úvodní píseň Hurts zapůsobila jako orkán a nikdo ani na okamžik nezapochyboval o tom, že tento večer bude emocemi přímo nabitý. Kromě těch osobních neopomíná zpěvačka ani témata rakoviny, boje za rovnoprávnost či osudy postižených virem HIV. Píseň Wonder je přímo prošpikovaná africkou rytmikou. Za zmínku stojí také Heaven, Lonely nebo Breathe Underwater. Z každé z nich sálá hluboký příběh, autenticita v převážně gospelovo soulovém ladění.

Ve skladbách Clown a River, kdy s grácií sobě vlastní usedla za piano, se posunula do značně něžnější, jemnější roviny. Jejím vyústěním byl dechberoucí vroucí duet s vokalistou Beneath Your Beautiful. Nejenom tento sklidil u fanoušků bouřlivé ovace. Poloha baladičtější, romantičtější ji přistane stejně tak, jako ta exponovaná a temnější. Z obou dvou číší chvílemi naturalistická přirozenost v melodicky i rytmicky precizním předvedení. Každým tónem a slokou jsou přítomny jiskřivé charisma i emoce.Publikum po celou dobu vystoupení ovacemi či potleskem nešetřilo, skandovalo, tančilo, v závěru symbolicky, v rytmech melodické Next To Me, kterou mu zpěvačka nadělila coby přídavek. 

Celkově nutno ocenit především nesporně excelentní pěvecký projev tohoto britského hudebního fenoménu jménem Emeli Sandé, ale také její mimořádně vřelou interakci s fanoušky, kterou zpěvačka dokáže na pódiu vykouzlit. Nepřeháním, když její koncert označím, i přes nezaplněnou O2 arenu, za jeden z nejvýraznějších hudebních eventů posledních měsíců.
GALERIE

Související obsah:

» Emeli Sandé vystoupí vůbec poprvé v České republice   (Karel Souček, 29. 11. 2017)
» Emeli Sandé uvede na trh svoje nové album již tento pátek   (Jiří Hroněk, 10. 11. 2016)
» Emeli Sandé si za předskokanku vybrala Lenny   (Karel Souček, 29. 12. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Hentai Corporation brázdí republikou s aktuální deskou
18.03.

Hentai Corporation brázdí republikou s aktuální deskou

Aktuální klubové turné pražských rockerů Hentai Corporation je v plném proudu a v úterý 20. března...


Milovníky metalu potěší na Rock for People dánští Volbeat
18.03.

Milovníky metalu potěší na Rock for People dánští Volbeat

Další hvězdu ohlásili pořadatelé festivalu Rock for People, který proběhne od 4. do 6. července. Tentokrát zalovili...


Závěť Ricka Parfitta
17.03.

Závěť Ricka Parfitta

Největší fanoušek Status Quo v České republice o blonďákovi s kytarou. Před rokem zemřel na Štědrý den ve věku...


Soustředěnější, ucelenější, zacentrovanější. Tak mluví o své novince Barbora Poláková.
16.03.

Soustředěnější, ucelenější, zacentrovanější. Tak mluví o své novince Barbora Poláková.

Po veleúspěšném eponymním debutu hlásí Barbora Poláková nové album. Nese  víceznačný název ZE.MĚ,...


Hudební ceny Evropy 2 patřily kapele Mirai
16.03.

Hudební ceny Evropy 2 patřily kapele Mirai

Předávání Hudebních cen Evropy 2 za rok 2017, které se odehrálo 13. 2. 2018, bylo letos ve znamení velice zvučných...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
On Air
14.03.

On Air

» Rolling Stones

Kultovní rocková kapela Rolling Stones vydává kolekci rádiových nahrávek On Air....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru