Diamantová magie Emeli Sandé

Emeli Sandé, vítězka Brit Awards a nejlepší britská umělkyně roku 2017, se ve své české premiéře představila publiku 20. února v pražské O2 areně. Zpěvačka, pro kterou je příznačná kombinace stylů R&B, soul, gospel a pop předvedla bravurní výkon a její křišťálový, sametově zbarvený hlas pronikal fanouškům jako třpytivý diamant doslova pod kůži.

Zajímavostí je, že tato kritikou uznávaná zpěvačka s neskonale širokým záběrem se autorsky podepsala pod řadu písní. Její skladby mají v repertoáru například Rihanna, Alicia Keys nebo Leona Lewis. Samotná Sandé přiznává ve své tvorbě vliv takových osobností jako Nina Simone, Joni Mitchell, Lauryn Hill nebo Amy Winehouse.

Za svého předskokana si Emeli zvolila oblíbený domácí talent Lenny. Ta potvrdila, že se na rozdíl od svých komorních vystoupení neztratí ani v halové roli. Publikum odměnila vyzrálým, procítěným výkonem, hodný leckteré hvězdy světového formátu. Mladičká, drobounká, leč nesmírně talentovaná a oduševnělá zpěvačka ovládla svůj prostor naprosto dokonale. Zazněly oblíbené kousky jako Stranger, Bones i Hell.o a představila i novinku z připravovaného alba Maneater. Škoda jen, že ji organizátoři vymezili jenom skromnou půlhodinku.

Osobní zkušenost, hluboké emoce, to vše až na dřeň. Z projevu Emeli Sandé běhá mráz po zádech, v úchvatném propojení vokálů i orchestrálního doprovodu. Divák tak lehce zapomene na zeměpisné souřadnice a rázem se octne ve světě gospelových chorálů, rezonujících napříč smysly. Tento, v našich končinách zatím moc nedoceněný fenomén, o čemž vypovídá ne zcela vyprodaná O2 arena, vyváží absenci vnějšího výrazu nebo-li jistou statickost, unikátní, křišťálově sametovou barvou hlasu. Na povrch nechává vytrysknout záři i temnotu, dřímající přímo v útrobách nejskrytějšího nitra.Koncert je koncipován jako otevřená, místy až intimní introspekce. Jeví se jako hluboká výpověď o vlastních bolestech i trápeních. Přes nesmírně sugestivní projev, ústící do značně expresivních výrazů v obličeji, dovoluje nahlédnout pod pokličku naoko výstřední fasády, jež podtrhává pestrobarebným outfitem s jistou dávkou extravagance, jakoby symbolicky na černém podkladu.

Hned úvodní píseň Hurts zapůsobila jako orkán a nikdo ani na okamžik nezapochyboval o tom, že tento večer bude emocemi přímo nabitý. Kromě těch osobních neopomíná zpěvačka ani témata rakoviny, boje za rovnoprávnost či osudy postižených virem HIV. Píseň Wonder je přímo prošpikovaná africkou rytmikou. Za zmínku stojí také Heaven, Lonely nebo Breathe Underwater. Z každé z nich sálá hluboký příběh, autenticita v převážně gospelovo soulovém ladění.

Ve skladbách Clown a River, kdy s grácií sobě vlastní usedla za piano, se posunula do značně něžnější, jemnější roviny. Jejím vyústěním byl dechberoucí vroucí duet s vokalistou Beneath Your Beautiful. Nejenom tento sklidil u fanoušků bouřlivé ovace. Poloha baladičtější, romantičtější ji přistane stejně tak, jako ta exponovaná a temnější. Z obou dvou číší chvílemi naturalistická přirozenost v melodicky i rytmicky precizním předvedení. Každým tónem a slokou jsou přítomny jiskřivé charisma i emoce.Publikum po celou dobu vystoupení ovacemi či potleskem nešetřilo, skandovalo, tančilo, v závěru symbolicky, v rytmech melodické Next To Me, kterou mu zpěvačka nadělila coby přídavek. 

Celkově nutno ocenit především nesporně excelentní pěvecký projev tohoto britského hudebního fenoménu jménem Emeli Sandé, ale také její mimořádně vřelou interakci s fanoušky, kterou zpěvačka dokáže na pódiu vykouzlit. Nepřeháním, když její koncert označím, i přes nezaplněnou O2 arenu, za jeden z nejvýraznějších hudebních eventů posledních měsíců.
GALERIE

Související obsah:

» Emeli Sandé vystoupí vůbec poprvé v České republice   (Karel Souček, 29. 11. 2017)
» Emeli Sandé uvede na trh svoje nové album již tento pátek   (Jiří Hroněk, 10. 11. 2016)
» Emeli Sandé si za předskokanku vybrala Lenny   (Karel Souček, 29. 12. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
„Černošskou hudbu jsem si zamilovala,“ říká Marie Rottrová.
10.12.

„Černošskou hudbu jsem si zamilovala,“ říká Marie Rottrová.

Marie Rottrová, která právě absolvuje vánoční miniturné Skořápky ořechů s Václavem Neckářem,letos v říjnu...


Colours of Ostrava představí Mogwai, Xaviera Rudda nebo Rag'n'Bone Mana
10.12.

Colours of Ostrava představí Mogwai, Xaviera Rudda nebo Rag'n'Bone Mana

Hudební festival Colours of Ostrava hlásí další velká jména pro rok 2019: do industriálního areálu Dolních...


Deaf Havana přivezou do Prahy nové album Rituals
10.12.

Deaf Havana přivezou do Prahy nové album Rituals

Britská indie rocková pětice Deaf Havana vydala letos úspěšnou novou, v pořadí pátou desku Rituals, která se jako jediná...


V MeetFactory se slavily narozeniny Transparency International
10.12.

V MeetFactory se slavily narozeniny Transparency International

Transparency International Česká republika (TI) slaví letos dvacáté narozeniny a při této příležitosti...


Krásný ztráty live potěší všechny generace posluchačů
08.12.

Krásný ztráty live potěší všechny generace posluchačů

Po letošní pauze se příští rok vrátí festival Krásný ztráty live, jehož patronem je zpěvák Michal Prokop. Uskuteční se...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru