Diamantová magie Emeli Sandé

Emeli Sandé, vítězka Brit Awards a nejlepší britská umělkyně roku 2017, se ve své české premiéře představila publiku 20. února v pražské O2 areně. Zpěvačka, pro kterou je příznačná kombinace stylů R&B, soul, gospel a pop předvedla bravurní výkon a její křišťálový, sametově zbarvený hlas pronikal fanouškům jako třpytivý diamant doslova pod kůži.

Zajímavostí je, že tato kritikou uznávaná zpěvačka s neskonale širokým záběrem se autorsky podepsala pod řadu písní. Její skladby mají v repertoáru například Rihanna, Alicia Keys nebo Leona Lewis. Samotná Sandé přiznává ve své tvorbě vliv takových osobností jako Nina Simone, Joni Mitchell, Lauryn Hill nebo Amy Winehouse.

Za svého předskokana si Emeli zvolila oblíbený domácí talent Lenny. Ta potvrdila, že se na rozdíl od svých komorních vystoupení neztratí ani v halové roli. Publikum odměnila vyzrálým, procítěným výkonem, hodný leckteré hvězdy světového formátu. Mladičká, drobounká, leč nesmírně talentovaná a oduševnělá zpěvačka ovládla svůj prostor naprosto dokonale. Zazněly oblíbené kousky jako Stranger, Bones i Hell.o a představila i novinku z připravovaného alba Maneater. Škoda jen, že ji organizátoři vymezili jenom skromnou půlhodinku.

Osobní zkušenost, hluboké emoce, to vše až na dřeň. Z projevu Emeli Sandé běhá mráz po zádech, v úchvatném propojení vokálů i orchestrálního doprovodu. Divák tak lehce zapomene na zeměpisné souřadnice a rázem se octne ve světě gospelových chorálů, rezonujících napříč smysly. Tento, v našich končinách zatím moc nedoceněný fenomén, o čemž vypovídá ne zcela vyprodaná O2 arena, vyváží absenci vnějšího výrazu nebo-li jistou statickost, unikátní, křišťálově sametovou barvou hlasu. Na povrch nechává vytrysknout záři i temnotu, dřímající přímo v útrobách nejskrytějšího nitra.Koncert je koncipován jako otevřená, místy až intimní introspekce. Jeví se jako hluboká výpověď o vlastních bolestech i trápeních. Přes nesmírně sugestivní projev, ústící do značně expresivních výrazů v obličeji, dovoluje nahlédnout pod pokličku naoko výstřední fasády, jež podtrhává pestrobarebným outfitem s jistou dávkou extravagance, jakoby symbolicky na černém podkladu.

Hned úvodní píseň Hurts zapůsobila jako orkán a nikdo ani na okamžik nezapochyboval o tom, že tento večer bude emocemi přímo nabitý. Kromě těch osobních neopomíná zpěvačka ani témata rakoviny, boje za rovnoprávnost či osudy postižených virem HIV. Píseň Wonder je přímo prošpikovaná africkou rytmikou. Za zmínku stojí také Heaven, Lonely nebo Breathe Underwater. Z každé z nich sálá hluboký příběh, autenticita v převážně gospelovo soulovém ladění.

Ve skladbách Clown a River, kdy s grácií sobě vlastní usedla za piano, se posunula do značně něžnější, jemnější roviny. Jejím vyústěním byl dechberoucí vroucí duet s vokalistou Beneath Your Beautiful. Nejenom tento sklidil u fanoušků bouřlivé ovace. Poloha baladičtější, romantičtější ji přistane stejně tak, jako ta exponovaná a temnější. Z obou dvou číší chvílemi naturalistická přirozenost v melodicky i rytmicky precizním předvedení. Každým tónem a slokou jsou přítomny jiskřivé charisma i emoce.Publikum po celou dobu vystoupení ovacemi či potleskem nešetřilo, skandovalo, tančilo, v závěru symbolicky, v rytmech melodické Next To Me, kterou mu zpěvačka nadělila coby přídavek. 

Celkově nutno ocenit především nesporně excelentní pěvecký projev tohoto britského hudebního fenoménu jménem Emeli Sandé, ale také její mimořádně vřelou interakci s fanoušky, kterou zpěvačka dokáže na pódiu vykouzlit. Nepřeháním, když její koncert označím, i přes nezaplněnou O2 arenu, za jeden z nejvýraznějších hudebních eventů posledních měsíců.
GALERIE

Související obsah:

» Emeli Sandé vystoupí vůbec poprvé v České republice   (Karel Souček, 29. 11. 2017)
» Emeli Sandé uvede na trh svoje nové album již tento pátek   (Jiří Hroněk, 10. 11. 2016)
» Emeli Sandé si za předskokanku vybrala Lenny   (Karel Souček, 29. 12. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Festival Okoř oslaví plnoletost, poblahopřát přijedou Chinaski, Klus nebo Anna K
23.06.

Festival Okoř oslaví plnoletost, poblahopřát přijedou Chinaski, Klus nebo Anna K

Chinaski, Tomáš Klus, Michal Hrůza, Anna K, Xindl X, TH!S, Mirai a Yo Yo Band. Tento lákavý program nabídne 18. ročník...


První den festivalu Metronome vyvrcholil apokalyptickou show Massive Attack
23.06.

První den festivalu Metronome vyvrcholil apokalyptickou show Massive Attack

Elektro legenda Massive Attack byla logicky hlavní kapelou prvního dne. Tma jejímu vystoupení sluší. Drobných vrcholů...


Neo-souloví The Internet představí v Praze nové album
22.06.

Neo-souloví The Internet představí v Praze nové album

Kalifornská neo-soulová a R&B kapela The Internet zahraje za měsíc poprvé v České republice - 10. července...


Festival Svojšice s Ninou Kraviz a High Contrastem startuje již zítra!
22.06.

Festival Svojšice s Ninou Kraviz a High Contrastem startuje již zítra!

Už tuto sobotu se uskuteční 18. ročník legendárního Festivalu Svojšice. Více jak 30 zahraničních a domácích DJs vystoupí...


Tichá voda je druhým singlem Tomáše Kluse z připravovaného alba SpOlu
22.06.

Tichá voda je druhým singlem Tomáše Kluse z připravovaného alba SpOlu

Balada vypráví o vítězství nad netečností…… Tomáš Klus přichází s druhým singlem z připravovaného...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Staying At Tamara’s
22.06.

Staying At Tamara’s

» Ezra George

Britský písničkář George Ezra vydává druhé studiové album Staying At...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru