Deskografie Divokýho Billa – šest zastavení sehrané party

Úvalská roková kapela Divokej Bill má na svém kontě dva demáče Sedm statečných a Osm statečných, výběrovku Unisono Best of, živáky Lucerna a Rock for People a šest studiových alb. Skupina letos slaví patnácté narozeniny, a tak se na ně v rámci oslav podívejme trochu podrobněji.

Propustka do pekel - 2000


Věřte nevěřte, dost fanoušků (dlouhá léta jsem patřil mezi ně) považuje za nejlepší zářezy Billů oba demosnímky. Obsahují ty největší pecky z počátků skupiny a navíc je kapela nahrála v co možná nejsyrovější a nejautentičtější podobě. Všechny je nabízí i oficiální debut Propustka do pekel, ale už mají modernější, trochu uhlazenější a mašinkami upravený zvuk.

Jinak ale bomba vedle bomby. Brouk, Kladivo, Žoldák, Divokej Bill, Archa, Plakala, Rozárka a další hity, které zlidověly a často i dnes znějí v hospodách i u táboráků. Energické, skočné vypalovačky, při kterých nadskakují i parkety. Zdobí je rychlé tempo, chytlavý rytmus, přímočaré melodie, průrazné refrény, barevný zvuk kytar, houslí, bicích, banja či harmoniky a inteligentní texty. Na koncertech fungují dodnes.

Svatá pravda – 2001

Propustka do pekel nabízela výběr těch největších hitů, které hlavně Vašek Bláha složil od vzniku kapely. „Ale jaké budou nové písničky?," ptali se fanoušci. Bez obav, stejná pohoda jako na debutu. Melodická směs tvrdšího rocku, country, keltských a středověkých motivů a kramářských písní opět zafungovala, deska působí velice pozitivně, uvolněně, vesele, bezprostředně. A díky účinkování desítky muzikantů i pestře.

Tolik hitů na první dobrou sice nepřináší, ale přesto k největším vypalovačkám patří Šibenice, Mrtvej, Medvědář, Cesta. Pomalejší písně zastupuje ekologická balada Obejmi stromy a náladotvorný Středověk. Zajímavostí je, že deska nabízí i čtyři písně billových souputníků, personálně propojené skupiny Medvěd 009. Stejně hravé a melodické.

Mezi nima – 2003

„Divokej Bill vyměknul," zoufale volali vyznavači první etapy kapely. Mezi nima se od předchůdců skutečně výrazně liší. Kapela ubrala na výbušnosti, temperamentu a nasazení, ale zase si více pohrála s harmoniemi, melodikou, aranžmá. Album působí mnohem klidněji, akustičtěji a většina písniček vyžaduje více poslechů. Když jim je dopřejete, songy rozkvetou do nebývalé krásy.

Velkou polemiku vzbudila protiválečná agitka Bagdád, ale když mají Billové něco na srdci, prostě to sdělí písní. Skladby jako Pocit, Znamení, Malování nebo Kolem tebe mají na Billy nezvykle vážnou polohu a celé album vyznívá smutněji, tíživěji. Mezi nima nabídlo jinou, klidnější a propracovanější tvář kapely. Pro jedny dospělejší, pro druhé popovějšía mainstreamovější.

Divokej Bill – 2006

S novým albem Divokej Bill byli fanoušci zvědavi, zda se úvalská partička vrátí k divokosti prvních nahrávek či zůstane v klidnějších vodách předešlého CD Mezi nima. Spíše to druhé, ale Bill opět potvrdil, že pořád umí napsat melodickou, rytmicky výraznou a lehce zapamatovatelnou písničku.

Písně na albu lze rozdělit do dvou kategorií. Vzdušné, vtipné popěvky, jejichž ambicí je okupovat hlavy posluchačů a na dlouho se v nich usídlit. Sem patří Čmelák, Ferda, Alkohol nebo Voda. Druhou skupinu tvoří dospělejší skladby, jejichž ambice jsou vyšší. Sugestivní Švec, Prase, Váha muší, Růženka nebo Cajdák. Právě ty patří k vrcholům tohoto barevného, ale trochu nevýrazného alba.

Mlsná – 2009

Divokýmu Billovi se na nové desce Mlsná vrátila přímočará, živelná energie, kterou tak oslňoval ve svých počátcích. CD je návratem ke kořenům, k spontánnosti, jednoduchosti a přímočarosti. K radosti z živého muzicírování, ke svobodné a rozpustilé tvorbě bez hranic, k čertovinám, klukovinám. „Konečně pohyb, na čele rohy a ze zad křídla nám začínaj růst!!!," zpívá frontman Vašek Bláha v písni Laboratoře Delta. Určitě tím nemyslí postavení Billů, ale paralely by zde najít našly.

Na albu jsou pouze dvě pomalejší skladby. Nápaditě vystavěné Unisono, které přechází od tajemného úvodu k průzračné, krystalicky čisté písni, a svobodou a volností prozářený Pták. Jinak samé energické pecky. Některé se ubírají ve středním tempu (Tádada, Batalion, Tuhle, Kolíbka), ale převažují rychlé, dynamické, energické písně typu Půl pátý ráno, Pecka, Námořnická či Fčela.

15 - 2013

Novinka po čtyřech letech nezklamala a setkala se s pozitivním ohlasem fanoušků i publicistů. Divokej Bill ani po patnáctých narozeninách neopustil svůj dobře fungující styl výživných hitovek se silnými melodiemi, pestrými rytmy, chytlavými refrény a přímočarými texty o něčem.

Oproti předešlým deskám si pod vlivem producenta Pavla Karlíka více pohrál s aranžemi svých skladeb. Už to není styl „máme v kapele housle, harmoniku a banjo, tak je narveme všude". V písních se objevují, jen když se hodí a mohou posloužit písničce. Asi i proto má novinka 15 kytarovější zvuk a je celkově dotaženější.

GALERIE

Související obsah:

» Divokej Bill s Polemicem   (Joe Stramr, 07. 12. 2010)
» Divokej Bill   (Joe Stramr, 02. 08. 2010)
» Divokej Bill prchá před povodní   (Joe Stramr, 03. 06. 2013)
» Kromě Pekelníka hrajeme novinku celou, říká Vašek Bláha   (Karel Souček, 18. 06. 2013)
» 15   (Karel Souček, 17. 04. 2013)
» Divokej Bill přece jen naživo   (Joe Stramr, 05. 12. 2011)
» Divokej Bill se vrací v plné síle   (Karel Souček, 30. 03. 2013)
» Divokej Bill   (Joe Stramr, 02. 08. 2010)
» Patnáct let oslaví Divokej Bill albem i na turné   (Joe Stramr, 12. 03. 2013)
» Divokej Bill se vrátil ve velkém stylu   (Karel Souček, 31. 05. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Legendární Sian Evans se spolu s Kosheen vrací do Prahy
05.12.

Legendární Sian Evans se spolu s Kosheen vrací do Prahy

Živá hudební formace, která formovala tvář světové hudební scény na začátku milénia, bristolští...


První hvězdou Colours of Ostrava 2020 jsou Twenty One Pilots
05.12.

První hvězdou Colours of Ostrava 2020 jsou Twenty One Pilots

Americká kapela Twenty One Pilots, která patří k největším jménům současné světové hudební scény,...


„Jsme tak trochu sobci a konzervy,“ tvrdí Czenda z kapely Post-it.
04.12.

„Jsme tak trochu sobci a konzervy,“ tvrdí Czenda z kapely Post-it.

Vršovičtí chuligáni z kapely Post-it jsou zpět! Svůj comeback, který odstartovali v roce 2017 speciálním koncertem...


Benefiční koncert Dva žánry jedno srdce zaznamenal velký úspěch
04.12.

Benefiční koncert Dva žánry jedno srdce zaznamenal velký úspěch

O tom, že prospěšné hudební akce mají smysl a dokáží pomoci na těch správných místech, nás v sobotu...


Václav Noid Bárta upozorňuje albem Zem na její krásy
03.12.

Václav Noid Bárta upozorňuje albem Zem na její krásy

Již za tři dny, tedy v pátek 6. prosince, se na pultech a digitálních službách objeví třetí studiové album...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
MIRÁKL 9
24.11.

MIRÁKL 9

» Zázvůrková Dáša

Nové album Dáši Zázvůrkové MIRÁKL 9 se nese ve znamení devítek....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru