Deskografie Divokýho Billa – šest zastavení sehrané party

Úvalská roková kapela Divokej Bill má na svém kontě dva demáče Sedm statečných a Osm statečných, výběrovku Unisono Best of, živáky Lucerna a Rock for People a šest studiových alb. Skupina letos slaví patnácté narozeniny, a tak se na ně v rámci oslav podívejme trochu podrobněji.

Propustka do pekel - 2000


Věřte nevěřte, dost fanoušků (dlouhá léta jsem patřil mezi ně) považuje za nejlepší zářezy Billů oba demosnímky. Obsahují ty největší pecky z počátků skupiny a navíc je kapela nahrála v co možná nejsyrovější a nejautentičtější podobě. Všechny je nabízí i oficiální debut Propustka do pekel, ale už mají modernější, trochu uhlazenější a mašinkami upravený zvuk.

Jinak ale bomba vedle bomby. Brouk, Kladivo, Žoldák, Divokej Bill, Archa, Plakala, Rozárka a další hity, které zlidověly a často i dnes znějí v hospodách i u táboráků. Energické, skočné vypalovačky, při kterých nadskakují i parkety. Zdobí je rychlé tempo, chytlavý rytmus, přímočaré melodie, průrazné refrény, barevný zvuk kytar, houslí, bicích, banja či harmoniky a inteligentní texty. Na koncertech fungují dodnes.

Svatá pravda – 2001

Propustka do pekel nabízela výběr těch největších hitů, které hlavně Vašek Bláha složil od vzniku kapely. „Ale jaké budou nové písničky?," ptali se fanoušci. Bez obav, stejná pohoda jako na debutu. Melodická směs tvrdšího rocku, country, keltských a středověkých motivů a kramářských písní opět zafungovala, deska působí velice pozitivně, uvolněně, vesele, bezprostředně. A díky účinkování desítky muzikantů i pestře.

Tolik hitů na první dobrou sice nepřináší, ale přesto k největším vypalovačkám patří Šibenice, Mrtvej, Medvědář, Cesta. Pomalejší písně zastupuje ekologická balada Obejmi stromy a náladotvorný Středověk. Zajímavostí je, že deska nabízí i čtyři písně billových souputníků, personálně propojené skupiny Medvěd 009. Stejně hravé a melodické.

Mezi nima – 2003

„Divokej Bill vyměknul," zoufale volali vyznavači první etapy kapely. Mezi nima se od předchůdců skutečně výrazně liší. Kapela ubrala na výbušnosti, temperamentu a nasazení, ale zase si více pohrála s harmoniemi, melodikou, aranžmá. Album působí mnohem klidněji, akustičtěji a většina písniček vyžaduje více poslechů. Když jim je dopřejete, songy rozkvetou do nebývalé krásy.

Velkou polemiku vzbudila protiválečná agitka Bagdád, ale když mají Billové něco na srdci, prostě to sdělí písní. Skladby jako Pocit, Znamení, Malování nebo Kolem tebe mají na Billy nezvykle vážnou polohu a celé album vyznívá smutněji, tíživěji. Mezi nima nabídlo jinou, klidnější a propracovanější tvář kapely. Pro jedny dospělejší, pro druhé popovějšía mainstreamovější.

Divokej Bill – 2006

S novým albem Divokej Bill byli fanoušci zvědavi, zda se úvalská partička vrátí k divokosti prvních nahrávek či zůstane v klidnějších vodách předešlého CD Mezi nima. Spíše to druhé, ale Bill opět potvrdil, že pořád umí napsat melodickou, rytmicky výraznou a lehce zapamatovatelnou písničku.

Písně na albu lze rozdělit do dvou kategorií. Vzdušné, vtipné popěvky, jejichž ambicí je okupovat hlavy posluchačů a na dlouho se v nich usídlit. Sem patří Čmelák, Ferda, Alkohol nebo Voda. Druhou skupinu tvoří dospělejší skladby, jejichž ambice jsou vyšší. Sugestivní Švec, Prase, Váha muší, Růženka nebo Cajdák. Právě ty patří k vrcholům tohoto barevného, ale trochu nevýrazného alba.

Mlsná – 2009

Divokýmu Billovi se na nové desce Mlsná vrátila přímočará, živelná energie, kterou tak oslňoval ve svých počátcích. CD je návratem ke kořenům, k spontánnosti, jednoduchosti a přímočarosti. K radosti z živého muzicírování, ke svobodné a rozpustilé tvorbě bez hranic, k čertovinám, klukovinám. „Konečně pohyb, na čele rohy a ze zad křídla nám začínaj růst!!!," zpívá frontman Vašek Bláha v písni Laboratoře Delta. Určitě tím nemyslí postavení Billů, ale paralely by zde najít našly.

Na albu jsou pouze dvě pomalejší skladby. Nápaditě vystavěné Unisono, které přechází od tajemného úvodu k průzračné, krystalicky čisté písni, a svobodou a volností prozářený Pták. Jinak samé energické pecky. Některé se ubírají ve středním tempu (Tádada, Batalion, Tuhle, Kolíbka), ale převažují rychlé, dynamické, energické písně typu Půl pátý ráno, Pecka, Námořnická či Fčela.

15 - 2013

Novinka po čtyřech letech nezklamala a setkala se s pozitivním ohlasem fanoušků i publicistů. Divokej Bill ani po patnáctých narozeninách neopustil svůj dobře fungující styl výživných hitovek se silnými melodiemi, pestrými rytmy, chytlavými refrény a přímočarými texty o něčem.

Oproti předešlým deskám si pod vlivem producenta Pavla Karlíka více pohrál s aranžemi svých skladeb. Už to není styl „máme v kapele housle, harmoniku a banjo, tak je narveme všude". V písních se objevují, jen když se hodí a mohou posloužit písničce. Asi i proto má novinka 15 kytarovější zvuk a je celkově dotaženější.

GALERIE

Související obsah:

» Divokej Bill s Polemicem   (Joe Stramr, 07. 12. 2010)
» Divokej Bill   (Joe Stramr, 02. 08. 2010)
» Divokej Bill prchá před povodní   (Joe Stramr, 03. 06. 2013)
» Kromě Pekelníka hrajeme novinku celou, říká Vašek Bláha   (Karel Souček, 18. 06. 2013)
» 15   (Karel Souček, 17. 04. 2013)
» Divokej Bill přece jen naživo   (Joe Stramr, 05. 12. 2011)
» Divokej Bill se vrací v plné síle   (Karel Souček, 30. 03. 2013)
» Divokej Bill   (Joe Stramr, 02. 08. 2010)
» Patnáct let oslaví Divokej Bill albem i na turné   (Joe Stramr, 12. 03. 2013)
» Divokej Bill se vrátil ve velkém stylu   (Karel Souček, 31. 05. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Vladimír Mišík získal šest nominací na Anděla
22.01.

Vladimír Mišík získal šest nominací na Anděla

31. března 2020 se bude v nové pražské hale O2 universum konat slavnostní ceremoniál Cen České hudební...


Black metal z orientu již za dva dny v Brně
21.01.

Black metal z orientu již za dva dny v Brně

Již ve čtvrtek 23. ledna bude brněnský klub Melodka hostit unikátní black metalovou přehlídku. Vystoupí kapely z míst,...


Svůj pěvecký debut pokřtí Beata Hlavenková již tento čtvrtek v Paláci Akropolis
21.01.

Svůj pěvecký debut pokřtí Beata Hlavenková již tento čtvrtek v Paláci Akropolis

Jako klavíristka a skladatelka se Beata Hlavenková představila na labelu Animal Music už čtyřikrát. Její druhé...


Punkový večírek v Radobytcích
21.01.

Punkový večírek v Radobytcích

Obec Radobytce na Písecku se stala centrem dění mnoha příznivců punkové muziky na soukromé párty. Ve velice zajímavém...


Zpěvačka LP, melancholici Tindersticks i funky souloví Black Pumas na letošních Colours of Ostrava
20.01.

Zpěvačka LP, melancholici Tindersticks i funky souloví Black Pumas na letošních Colours of Ostrava

Impozantní hlas, obrovské charisma, bezprostřední komunikace s fanoušky, nezapomenutelný koncert a pro mnohé...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Ghost Army
19.01.

Ghost Army

» Vanessa

„Před nějakou dobou jsme se rozhodli Vanessu zabít a uspořádali jsme poslední...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru