Bryan Adams odehrál v Česku další skvělý koncert a nešetřil překvapeními

Stejné turné, stejná země, jen po třinácti měsících jiné město. Je možné říct, že kanadský rocker Bryan Adams se v neděli 19. listopadu vrátil na místo činu, jen po pražském vystoupení tentokrát potěšil Moravu. Koncertoval v Brně, konkrétně v hokejové hale, kde tamní mužstvo letos vybojovalo mistrovský titul.

Také Adams byl úspěšný a početné publikum si svou spontánností podmanil už po několika písních. Oproti sportovcům měl nespornou výhodu: byl soupeřem jen sám sobě a natěšené fanoušky by zklamal jen v případě, že by poslední koncert na turné k předloňskému albu Get Up odehrál jen s rutinou nebo špatným setlistem. To se však nestalo: po vlažnější úvodní čtvrthodince, kdy Adams s dobře šlapající kapelou odehráli svižnou skladbu Do What Ya Gotta Do ze zmíněné desky, rytmickou pecku Can’t Stop This Thing We Started či megahit Run to You, koncert překvapivě odpálila známá balada Heaven z roku 1983. Skladba sama o sobě podmanivá, kterou rodák z Kingstonu obohatil o nápaditou kytarovou dohru – a poprvé tak rozbouřil zaplněnou halu.O všelijaké instrumentální kudrlinky pak nebyla nouze až do konce vystoupení. Kapela třeba skvěle vygradovala říznou pecku It’s Only Love, původně duet s Tinou Turner. Adams se po ní naoko sháněl dotazem do zákulisí, aby vzápětí pobavil diváky hláškou, že Tina tam kupodivu není. A písničku následně odezpíval s kytaristou. Keith Scott ostatně byl velkým překvapením brněnské show: oproti Praze dostal víc prostoru a hlavně v hybnějších kouscích jako Cloud Number Nine, 18 til I Die a Somebody či v bouřlivě aplaudované jízdě Summer of ’69 na sebe strhával pozornost nápaditými vyhrávkami nebo krátkým sólem zahraným s pomocí kvákadla. Chvílemi to na pódiu dokonce vypadalo, jako by v kapele nedominoval jen Adams, ale hvězdný kytarový tandem.  

Kdo si trpělivě počkal, ten se v Brně dočkal

Během večera samozřejmě došlo na notoricky známý a vůbec největší hit z roku 1991 (Everything I Do) I Do It For You. Ovšem i tenhle srdceryvný ploužák kapela zahrála jinak: zvolila studiovou verzi s bicími a elektrickou kytarou a vypustila původní otravně dlouhou dohru. V Praze byla ke slyšení akustická verze, rovněž zkrácená.

Bryan Adams potěšil i změnami v programu. Tou nejpříjemnější byla skvostná balada s latinskoamerickým nádechem Have You Ever Really Loved A Woman?, zkomponovaná původně k filmové romanci s Johnym Deppem. Nápaditě klenutá melodie, procítěný Adamsův zpěv, text velebící kouzlo počínajícího milostného vztahu a původní videoklip z poloviny 90. let (na španělku v něm hraje i slavný virtuóz Paco de Lucia) vytvořily jeden z vrcholů brněnského koncertu. Kdo si od pražského vystoupení počkal, ten se v Brně téhle písně dočkal.

Naopak tradičně pojal Adams další baladický klenot, písničku I’m Ready z roku 1983. Zatímco energická studiová verze díru do světa neudělala, akustická živá nahrávka v pomalém tempu z roku 1997 je natolik půvabná, že ji dodnes pouštějí do éteru i česká rádia. A právě tak ji Adams vystřihnul i na listopadovém koncertu. Nádhera!  

Elegantní rocker se smyslem pro humor

Řečiště tvorby kanadského barda je stále stejné, ale za rok uplynulo dost vody na to, aby přinesla dvě nové písně. Jsou povedené, a tak je Adams bez obav nabídl i brněnskému publiku: křehkou Please Stay zahrál během koncertu, zatímco rock’n’rollovou vypalovačku Ultimate Love zvolil jako první přídavek. Závěr dvouhodinové show tak byl dalším překvapením: jen málokdo si troufne zahrát novinku v přídavcích, kdy fanoušci očekávají největší hity. Adams navíc nabídnul hned šest skladeb, z nichž poslední čtyři byly akustické.

Úplný konec patřil stejně jako v Praze „mušketýrskému" songu All for Love, který Adams ve studiu nazpíval spolu s Rodem Stewartem a Stingem. Ale předtím Kanaďan znovu překvapil: nejprve osamělý odehrál na španělku pradávnou baladu Straight from the Heart, kterou obohatil sólem na foukací harmoniku, čímž jí dodal až springsteenovskou atmosféru! Potom na pódium přizval svého klavíristu a zcela nečekaně sáhnul do komerčně nejslabšího (ale kvalitního) alba Into the Fire z roku 1987. Vybral z něj úvodní Heat of the Night, těžkotonážní halekačku s hymnickým refrénem. Ovšem v Brně z ní udělal komorní skladbu s prvky až barové improvizace mezi klavírem a akustickou kytarou.Za zmínku stojí i Adamsova dovednost bavit lidi. Když mu kdosi hodil propagační triko s jeho podobiznou, vtipně utrousil, že právě takové mu dosud chybělo. Jindy publikum poprosil, aby mu poradilo, jak se v češtině řekne „shake your ass". Pak mile zkomoleně vyzval lidi, aby při následující písni „hejbali zadkem", a vzápětí to neodolatelně předvedl spolu se dvěma kytaristy, všichni otočeni zády k nim. A když Adamse po závěrečné děkovačce celé kapely nechtěli fanoušci pustit z pódia, připomněl jim, že druhý den přece jdou do práce a musejí se na to dobře vyspat...

Bryan Adams listopadovým koncertem vytřel zrak skeptikům, kteří čekali pouhou reprízu pražského vystoupení. U některých písniček změnil aranže, jiné vyřadil, zahrál dvě naprosté novinky, nechal na pódiu vyniknout svého kytaristu. O jeho skvělé hře na foukací harmoniku nemluvě. Osmapadesátiletý pohodový chlapík prostě dokázal, že umí nevstupovat dvakrát do stejné řeky.

Kdo má rád melodický, pozitivně naladěný hardrock s kořeny někde v polovině 70. let, musel být spokojený. A jak ukázaly záběry do kotle u pódia, šťastných a rozesmátých tváří bylo nespočet.

Co o něm možná nevíte

- Bryan Adams je uznávaný fotograf. Vystavoval v prestižních galeriích a muzeích po celém světě a jeho snímky se objevují ve slavných magazínech jako Vogue, Vanity Fair nebo Harper’s Bazaar. Specializuje se na módní fotografie, ale před objektivem mu pózovaly i hvězdy pop music: třeba Mick Jagger, Ray Charles, Sting, Billy Idol, Moby, Annie Lennox či kapela Status Quo.

- Fanoušky nedávno potěšil výběrovým albem Ultimate se dvěma novými skladbami: vyšlo 3. listopadu. Adams k němu chystá turné, které začne v lednu 2018 v Austrálii.

- Jeho stálým spolupracovníkem je Jim Vallance. Řadu písniček spolu napsali i pro jiné interprety: zmiňme skupiny Kiss a Loverboy, zpěvačky Tinu Turner a Bonnie Tyler či mistra bělošského soulu Joe Cockera.

- Skladba (Everything I Do) I Do It For You bývá považována za největší hit všech dob. Vysloužila si zápis do Guinessovy knihy rekordů za neuvěřitelných šestnáct týdnů strávených na první příčce hitparády ve Velké Británii a sedmnáct týdnů v USA.

- Celosvětovou hvězdu udělala z Adamse deska Reckless, kterou si nadělil k narozeninám. Vyšla 5. listopadu 1984, kdy mu právě bylo pětadvacet let. Album obsahuje i velký hit Summer of ’69, jehož název i text odkazují na oblíbenou, kdysi skandální sexuální polohu.

 - Žije střídavě v Londýně a Paříži, angažuje se v boji za práva zvířat a je vegetarián, přesněji vegan.

Autor textu: Miloš Pelikán
Autor fotografií: Jaromír Zajda Zajíček
GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Buskeři Too Many Zooz již v březnu rozezní Roxy
15.12.

Buskeři Too Many Zooz již v březnu rozezní Roxy

Vzestup buskerů Too Many Zooz z New Yorku je skvělým důkazem toho, jakou sílu mají sociální sítě. Jsou to tři roky,...


Elektroničtí The Chemical Brothers rozpálí Metronome Festival
15.12.

Elektroničtí The Chemical Brothers rozpálí Metronome Festival

Třetí ročník pražského Metronome festivalu čeká opravdová lahůdka – britští elektro dance mágové...


Španělský kocour se vrací do Prahy, v květnu zde velkým koncertem oslaví narozeniny!
15.12.

Španělský kocour se vrací do Prahy, v květnu zde velkým koncertem oslaví narozeniny!

8 května 2018 oslavíme nejen Den osvobození, ale také narozeniny Enrique Iglesiase, který zde slibuje uspořádat...


Rozsáhlá retrospektivní kolekce Jakuba Nohy právě vychází
14.12.

Rozsáhlá retrospektivní kolekce Jakuba Nohy právě vychází

Kolekce obsahuje dva boxy a v každém jsou čtyři CD Celkově osm alb odhaluje, jakou výjimečnou osobností je na české...


Anka Chřestýš a další přátelé zavzpomínají na Michala Tučného
14.12.

Anka Chřestýš a další přátelé zavzpomínají na Michala Tučného

I dvaadvacet let po své smrti má zpěvák Michal Tučný stále velké množství fanoušků. Především jim je určen...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Debut
13.12.

Debut

» Diva Baara

Diva Baara vydává na labelu Tranzistor ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphon...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru