Autentická Katarzia rozdává naději, smíření, radost i melancholii

Recenze alba : Celibát

Album: Celibát
Interpret: Katarzia
Celkový čas: 00:42:28
Vydavatel: Slnko Records
Rok vydání: 2020
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Narodila se v Nitře, žije v Praze, takže lze Katarzii (Katarínu Kubošiovou) považovat za československou písničkářku. Osobitou, citlivou, charismatickou, odvážnou, v hudbě nevypočitatelnou, ale vždy autentickou a invenční. Všechny tyto charakteristiky potvrdila na novém, v pořadí čtvrtém studiovém albu s názvem Celibát.

Novinka je dosud, co se textů týče, její nejosobnější, nejintimnější deskou. Ve většině písní se jedná o osobní zpovědi, Katarzia se za své pocity, názory, postřehy, prožitky rozhodně nestydí a dokáže jim dát obecnější rozměr. „Zostalo mi po tebe prázdno/Snažila som sa ťa nahradit/Športom, knihami, sexom s bláznom/Predstierala som že mi nevadí/Moja citová smrť." Krása, že?

Stejně jako na předcházející Antigoně se Katarzia spojila s progresivním elektronickým producentem Jonatánem Pastirčákem (Pjoni), ale šanci dala i dalším producentům (Alexander Vincent, Aid Kid, Oliver Torr, LVCIFER). I ti však mají k elektronice blízko, takže album působí velice homogenně. V těchto případech se většinou píše, že samply podmalovávají atmosféru jednotlivých písní. Zde to však absolutně neplatí. Elektronika je neoddělitelnou součástí každé písničky a tvoří dokonalou symbiózu se zpěvem i živými nástroji.Katarziin zpěv působí křehce, místy až étericky a vždy jde po atmosféře písně a slouží jejímu vyznění. Rozdává naději, smíření, radost, melancholii, smutek, strach, obavy a řadu dalších pocitů. Ani náznakem se zpěvačka nepředvádí, neexhibuje, proto působí naprosto přirozeně a autenticky.

Ale pojďme od začátku. Klavír a křehký zpět otevírají osobní zpověď v písni Samota. A i když se přidávají další nástroje, intimní atmosféra zůstává zachována. „Samota mi nevadí. Ani celibát tela. O lásku neprosím. Nie som osamelá." Jemné i dynamické pasáže se střídají ve skladbě Tristan a Izolda. Výjimečně příběhový text o noční cestě na pohotovost, ale i v něm je hodně osobních pocitů. „Zlomené srdcia sú civilizačná choroba".

Jen elektronika (hodně pestrá) a uhrančivý zpěv utvářejí Drag Queen, píseň s magickou atmosférou, výrazným refrénem a lidská práva nenásilně obhajujícím textem. O vyčerpání ze vztahů vypráví Posledný tanec, nesmírně poetická a křehká píseň se silnou melodií a výraznou elektronikou. Že se dá o ekologii zpívat bez frází a patosu, dokazuje melodicky čistá písnička Hoří i voda.

K nejpestřejším skladbám patří Bonsai. Jemný začátek zlomí energické samply a křehká, přehledná písnička míří k alternativnímu, elektronickému experimentu, který je radost poslouchat. Zklidnění přináší téměř folková, na kytaře založená píseň V noci, zachycující sílu objetí, díky němuž písničkářka mimo jiné zjistí, „že do priepastí nemusím skákať, ale ich zlaniť". Po slovenštině a češtině (Hoří i voda, Blues o dešti) si Katarzia v písni Fairies vyzkouší také angličtinu. Magická, náladotvorná, k world music směřující písnička s hypnotickým rytmem a vnitřní energií, která pozvolna vyplouvá na povrch.Výrazný klavír ovládá postupně rozkvétající Blues o dešti. Zhudebněná báseň Václava Hraběte představuje jednu z nejpoetičtějších skladeb desky. Další důkaz, jak si Katarzia rozumí s elektronickými beaty, přináší posmutnělá píseň o rozchodu Zostalo mi po tebe prázdno, z níž citujeme ve druhém odstavci. O závěr alba se pak postará Aid Kid a jeho verze V noci. Experimentální, na kousky rozsekaná, přeházená verze, která svojí magičností potěší nejen milovníky alternativnější elektroniky.

Poslouchat Celibát je velké dobrodružství, protože nikdy nevíte, čím vás Katarzia překvapí. Ale to je charakteristické pro celou její tvorbu, písničkářka se totiž nebojí experimentovat a přijímat nové výzvy. I proto se vyplatí k jejím nahrávkám vracet, silné zážitky přinášejí i při opakovaných posleších.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Katarzia dokazuje, že i debut může být vyzrálý

Katarzia dokazuje, že i debut může být vyzrálý

Nejsem první, kdo pětadvacetiletou písničkářku Katarínu Kubošiovou, vystupující jako Katarzia,...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Thom Artway se nechce zacyklit, překvapuje novým singlem
28.11.

Thom Artway se nechce zacyklit, překvapuje novým singlem

Indiepopová skladba Dream Your Life Away se vymyká dosavadní tvorbě písničkáře Thoma Artwaye. Chytlavou melodii s ironickým...


Vladimír Merta oslaví 75. narozeniny koncertem a kolekcí archivních nahrávek
28.11.

Vladimír Merta oslaví 75. narozeniny koncertem a kolekcí archivních nahrávek

Legenda naší písničkářské scény Vladimír Merta oslaví 20. ledna 2021 pětasedmdesáté narozeniny....


Kolegové, příbuzní a známí vzpomínají na Karla Zicha s láskou
27.11.

Kolegové, příbuzní a známí vzpomínají na Karla Zicha s láskou

Po memoárech Luboše Andršta a Michala Prokopa vydává nakladatelství Galén další knihu o českých muzikantech. Tentokrát...


Vašo Patejdl si na své první vánoční album pozval řadu hostů
27.11.

Vašo Patejdl si na své první vánoční album pozval řadu hostů

Moje československé Vianoce je název vůbec prvního vánočního alba slovenského zpěváka, hudebníka, textaře...


Dva vizionáři, Lenka Dusilová a Viktor Tauš, natočili Vlákna
26.11.

Dva vizionáři, Lenka Dusilová a Viktor Tauš, natočili Vlákna

Za první videoklip ze svého nového alba Řeka si Lenka Dusilová zvolila syrovou triphopovou píseň Vlákna....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Ozveny lazov
29.11.

Ozveny lazov

» Hmlisto

Ozveny lazov obsahují jedenáct nových písní rodinného dua Hmlisto,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru