Uriah Heep aneb vznik legendy (II. část)

Uriah Heep jsou i ke konci (rockové muzice zaslíbených) sedmdesátých let světovou rockovou superstar a stále jsou vyhledávanou koncertní atrakcí. Sílu a nezlomného ducha nedokáží zničit ani 80. léta, která byla pro kapelu velmi složitým obdobím. Ostatně víme jakým směrem začala v této dekádě hudba směřovat. Uriah Heep ovšem tyto časy přečkali a s obrovskou silou se vrátili v letech devadesátých. Tento comeback v současnosti stvrzují novými povedenými nahrávkami i výbornými koncerty.

Kapelu jsme v minulém díle zanechali v období po odchodu výrazného zpěváka Davida Byrona, jehož hlas patřil k jednomu z hlavních poznávacích znaků formace. Kapela adekvátní náhradu nachází brzy v podobě již zmíněného Johna Lawtona. Spolu s ním přichází alba jako Innocent Victim (1977) a Fallen Angel, kterým se slušně daří v evropských hitparádách. Ještě lépe si ovšem vedou superhity z těchto desek pocházející (zejména Free Me, Come Back To Me). Nástupem další dekády ale skupině začíná docházet dech.

Úpadkové časy slavné skupiny

Nejsložitějšími časy jsou pro skupinu léta osmdesátá, kdy sestavou projde vysoké množství členů a vznikají v lepším případě velmi průměrné desky jako Conquest, Abominog nebo Head First. Typického zvuku kapely pramálo, tvůrčí vyprahlost zde dosahuje vrcholu. Zajímavou výjímkou z této doby je však skladba Lonely Nights, kterou skupině napsal Bryan Adams. Ke konci 80. let přichází na místo vokalisty Bernie Shaw, který ve skupině působí dodnes (čímž také končí do té doby časté změny na tomto důležitém postu).

Svěží hardrockový vítr let devadesátých

Na lepší časy se začíná blýskat až s nástupem let devadesátých a s albem Different World (1991), kdy se kapela zvolna začíná vracet k tvrdšímu pojetí a svým kořenům. Zatímco tato deska návrat k nejlepším počinům a tradicím Uriah Heep pouze naznačuje, pak následující titul Sea Of Light z roku 1995 jej v plné míře potvrzuje. Jedná se totiž o kolekci, která snese srovnání s legendárními tituly skupiny z první poloviny 70. let. Je to klasické album, na němž Uriah Heep znějí opět velmi sehraně a které obsahuje jak dravý hard rock, tak nádherné lyričtější pasáže.

Zkrátka skvělá záležitost, na kterou se snaží navázat o dva roky později „bratříček", album Sonic Origami (ne však tak výrazně). Zatím posledními dvěma tituly Uriah Heep jsou velmi povedené desky Wake The Sleeper (2008) a Into The Wild (2011). Smutnou zprávou, která skupinu postihla nedávno, bylo úmrtí baskytaristy Trevora Boldera (21. 5. 2013), výrazné osobnosti tohoto nástroje, která byla mimo členem spřízněných Wishbone Ash.

Zda se Uriah Heep odhodlají natočit ještě nějaké album (zvlášť pro Bolderově smrti) je nejspíš ve hvězdách. Vzhledem ale k anketě „jak si přejete, aby naše nová deska zněla" na webové stránce skupiny je více než pravděpodobné, že ano. I kdyby se tak nestalo, tahle skupina již nepotřebuje světu nic dokazovat. Podobně jako souputníci z Deep Purple hrají tihle muzikanti zejména pro potěchu jak svoji, tak svých věrných fandů. A že válejí jako za starých časů, na to si lze vsadit. Ohlasy na jejich koncerty a vysoká kvalita posledních desek to jen potvrzují. Jaké bude vystoupení kapely v jihomoravské metropoli a kterých legendárních hitů se milovníci rockové muziky dočkají se dozvíme velice brzy. Jisté je, že to rozhodně bude stát za to!

GALERIE

Související obsah:

» S Uriah Heep se bude vzpomínat na 70. léta   (Karel Souček, 17. 04. 2013)
» Uriah Heep aneb vznik legendy (I. část)   (Jiří Hotárek, 21. 09. 2013)
» Zemřel Trevor Bolder, baskytarista Davida Bowieho a Uriah Heep   (David Malý, 27. 05. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Meky: Cinema Acoustic Tour 2020 míří do Liberce a Prahy
18.09.

Meky: Cinema Acoustic Tour 2020 míří do Liberce a Prahy

Zpěvák a skladatel Miro Žbirka se vydal na exkluzivní Meky: Cinema Acoustic Tour 2020 ve vybraných kinosálech sítě CineStar....


Benátská noc ve Lhotě u Plzně měla multižánrový program
17.09.

Benátská noc ve Lhotě u Plzně měla multižánrový program

Napříč nepříznivé covidové situaci pořadatelé v čele s manželi Leichtovými, podpořené...


Hudebník WURST, který jako zpěvačka Conchita Wurst vyhrál Eurovizi, vystoupí v Praze
17.09.

Hudebník WURST, který jako zpěvačka Conchita Wurst vyhrál Eurovizi, vystoupí v Praze

Extravagantní vousatá zpěvačka Conchita Wurst, která v roce 2014 za velkého rozruchu vyhrála soutěž Eurovize,...


Vypsaná fiXa má nový klip a věří v podzimní turné
17.09.

Vypsaná fiXa má nový klip a věří v podzimní turné

V recenzi na nové album Vypsané fiXy Kvalita jsme psali: „Měla krátkou ofinu představuje křehčí melodickou,...


Film Postiženi muzikou o kapele The Tap Tap míří do kin
16.09.

Film Postiženi muzikou o kapele The Tap Tap míří do kin

Co byste dělali, kdyby vám osud nadělil kromě radosti ze života také celoživotní zdravotní handicap? Hrdinové...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Jekyll & Hyde
25.08.

Jekyll & Hyde

» Arakain

Jekyll & Hyde je již osmnácté studiové album skupiny Arakain,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru