Abbath na Flédě otevřel bránu do pekla

Další letošní (převážně) black metalový hudební svátek v Brně uplynulý víkend hostil klub Fléda. Obscure promotion přivezli Abbatha, black metalovou legendu a někdejšího zpěváka slovutných Immortal. Společnost mu na turné dělají neméně proslulí krajané 1349, superskupina Vltimas a chilská thrashová parta Nuclear.

Tradiční norský black metal i jeho alternativní forma


Posledně zmiňované jsem bohužel již nezastihl a do klubu jsem vstupoval za hřmění norské black metalové stálice 1349. Black metalová hostina možná trochu překvapivě přilákala velké množství lidí, až jsem měl při koncertě druhé kapely problém dostat se do sálu. 1349 proměnili běžně útulný sál klubu na sídlo samotného Lucifera a z pódia, zastřeného rudou mlhou, se linul démonický vokál zpěváka Ravna. Při koncertu nešlo neobdivovat bubenickou mašinu Frosta (mj. Satyricon), jehož nohy poháněly divokou tvorbu této party. Ravn a Frost si získali největší porci mé pozornosti zejména proto, že zvuk bicích často přehlušoval všechno ostatní. Když však byl Ravn zřetelně slyšet, každý musel obdivně uznat, že skrze jeho hlasivky promlouvá snad samotný Satan. Osobně mě ovšem nejvíce zaujala hra světel a samotná pekelná atmosféra. 1349 zkrátka předvedli ryzí norský black metal bez vytáček.

Předposlední kapelou byla mezinárodní superskupina Vltimas. Ti v loňském roce vydali debutovou desku "Something Wicked Marches In” a u nás ji stihli představit už v létě na festivalu Brutal Assault. Frontmanem kapely je David Vincent, někdejší leader death metalových Morbid Angel a majitel opravdového zlata v hrdle. Kromě hlubokých growlů v klidu zvládá i čisté dunivé vokály ve stylu Petera Steela. Díky jeho vizáži s kloboukem vypadá jako nějaký rančer z Kentucky, ale jakmile přiloží mikrofon k ústům, humor vás přejde. Ukázalo se, že je i vynikajícím frontmanem, vypravěčem, hercem a zkrátka umělcem napříč směry. Když odstartovali s úvodní titulní „Something Wicked Marches In”, příjemně překvapil i výrazně lepší zvuk. Vybranou společnost Vincentovi dělají bývalý kytarista Mayhem Rune "Blasphemer” Eriksen a další fenomenální bubeník Flo Mounier z kapely Cryptopsy

Jak Vincent zmínil, spolu s doprovodnými muzikanty, na pódiu v tu chvíli stálo více než sto let zkušeností na poli "ďábelské muziky”. Nutno dodat, že to bylo opravdu znát. "Something Wicked Marches In” je skvělá deska, která se kromě black metalu dotýká několika dalších žánrů. Samozřejmě jsou slyšet vlivy domovských kapel zmíněného tria, ale hudebně jejich tvorba zasahuje i do klasického heavy metalu. Hudební mozaika Vltimas je velmi pestrá a označit je jako black metalovou kapelu zkrátka není všeříkající. Jejich snažení bylo obohaceno i vynikajícím zvukem, který během večera výrazně kolísal, ale v případě Vltimas byla technika bezchybná. V létě jsem se k nim dostal jako slepý k houslím, tentokrát jsem na Flédě byl zejména kvůli nim. Tuto trojici rozhodně doporučuji všem, kteří nejsou ortodoxními a konzervativními fanoušky metalu. Zkuste například skvělé skladby „Monolilith”, „Truth and Consequence” nebo „Everlasting”.

Autor: Lukáš Prudík

Znovuzrozený Abbath aneb vše je zapomenuto?


Poté už přišla řada na hlavní hvězdu večera. Zlověstně vyhlížející logo kapely Abbath doteď odpočívalo pod plachtou, nyní už v celé své kráse čekalo na své zástupce. Zpěvák a kytarista Abbath je velmi populární postavou, ať už jste příznivcem jeho muziky, vtípků na jeho osobu a nebo snad i jeho odpůrce. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, jeho odkaz coby člen legendárních Immortal se smazat nedá a i ve vlastní kapele o sobě dává hlasitě vědět. Často pozitivně, v případě nedávného koncertu v Argentině pak i negativně. Jeho extempore při posledním turné zapříčinilo i odchod baskytaristky Mii Wallace, jejíž místo prozatím převzal jistý Rusty Cornell. Abbath, vlastním jménem Olve Eikemo, si předchozí excesy patrně vzal k srdci a při pozvánce na aktuální turné avizoval, že již dva měsíce abstinuje. Jestliže panovaly obavy, že jeho výkon či přístup bude mít mezery, Abbath je smetl ze stolu s ďábelským smíchem.

Vteřiny po příchodu na pódium se strhla čirá temná bouře plná ostrých kytar, démonického zpěvu a teatrálních black metalových gest. Nechyběl větrák, který zpěvákovi jemně čechral vlasy a zvuk byl při koncertu poslední kapely také přijatelný. Rozhodně však ne tak dokonalý, jako v případě Vltimas. Abbath předvedl pochopitelně svou tvorbu z nové desky "Outstrider” i z eponymního debutu. Přidal však i několik skladeb od Immortal a jeho projektu I. Více než hodinu trvající koncert byl nacpaný ostrým, čirým norským black metalem té nejvyšší jakosti a všichni přítomní černokněžníci museli být nadmíru spokojeni. Jak s koncertem samotným, tak i s (snad) polepšeným Abbathem.

Autor: sunega88
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
První znovu potvrzená jména Colours of Ostrava 2021: Martin Garrix, Fatoumata Diawara, Wardruna
25.05.

První znovu potvrzená jména Colours of Ostrava 2021: Martin Garrix, Fatoumata Diawara, Wardruna

Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava, jehož 19. ročník musel být z důvodu koronavirových opatření přesunut...


Před deseti lety odešel Petr Muk, jeho sny však zůstanou
24.05.

Před deseti lety odešel Petr Muk, jeho sny však zůstanou

Dnes, tedy v neděli 24. května, uplyne smutných deset let od tragické smrti předního českého zpěváka...


Cermaque vyměnil folkový zpěv za alternativní rap
23.05.

Cermaque vyměnil folkový zpěv za alternativní rap

Včera, 22. května, vydali Indies ambiciózní album písničkáře Cermaque. Nese název Lament a podílely se na něm tři desítky...


Festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména
23.05.

Festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména

Dalšími znovu-potvrzenými jmény slovenského festivalu Pohoda 2021 jsou Thom Yorke, Glass Animals, Jenny Hval...


Nový videoklip Johna Legenda natočila česká společnost
23.05.

Nový videoklip Johna Legenda natočila česká společnost

Song Bigger Love, který nazpíval devítinásobný držitel Grammy John Legend, aspiruje na hit letošního léta. Emotivní...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Hotspot
23.05.

Hotspot

» Pet Shop Boys

Legendární britská skupina Pet Shop Boys vydala v lednu 2020 svoji již...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru